Prvi domaći test na Covid predviđa i tok bolesti

//Prvi domaći test na Covid predviđa i tok bolesti

Prvi domaći test na Covid predviđa i tok bolesti

 

Prvi domaći test na kovid, iz kompanije kažu – rezultat predviđa i tok bolesti

Izvor: N1info (+video)

 

Covid caption

 

Malo se u domaćoj javnosti zna da i Srbija ima svoj test na novi koronavirus, koji je samo par meseci pošto je pandemija počela, razvila kompanija Neomedika iz Niša. Njihov test već se koristi u Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Grčkoj, Rumuniji i nekim zemljama Bliskog istoka. I to ne samo da bi se utvrdilo prisustvo virusa, već i da bi se predvideo tok bolesti. Po tome je niški test za sada jedinstven, ne samo u Srbiji, već i u ovom delu Evrope, tvrde oni koji su ga stvorili.

U laboratoriji u Nišu u kojoj je nastao prvi srpski test iz uzorka krvi na novi koronavirus. To je i prvi srpski serološki test kojim se iz krvi analizira i prisustvo IGA frakcije antitela, uporedo sa “naširoko” poznatim IGM i IGG frakcijama, na osnovu kojih se utvrđuje da li infekcije trenutno ima i da li je već “preležana”. I u tome je, zapravo, njegova posebnost.

“IGA frakcija antitela ima prognostički značaj – na osnovu rezultata dobijenih tim testiranjem, može da se predvidi i tok bolesti”, kaže Milica Todorovska Rašić iz kontrole kvaliteta “Neo Medica”.

Do nastanka inovativnog “Naisa Sars-Cov2” testa, kako tvrde ovi mladi ljudi, došlo je tako što su unapredili “zlatni standard u ispitivanju virusa” – Elisa metodu, koju su već koristili za testiranje na prisustvo drugih, poznatih virusa.

“IGA je ta koja ima prognostički značaj. I u slučaju kada detektujemo kod pacijenta da su se IGA antitela pojavila u prvim danima posle dobijanja simptoma, kada im je titar niži, znači – ima ih manje, tada najčešće predviđamo da će se razviti blaga klinička slika. U suprotnom slučaju, kada se odloženo javljaju i u većoj količini, simptomi su znatno teži”, navodi Todorovska Rašić.

Svemu ovome prethodila je nemačka studija koja čitavu ovu metodu, kažu, potvrđuje. A, oni sami tvrde da je pouzdanost testa mnogostruko veća u odnosu na poznate nam testove u širokoj upotrebi. Na razvoju “Naisa” sistema radilo se više od četiri godine, dok se test na koronu razvijao od marta.

“Kada se kovid-19 pojavio, bili smo spremni, to je nama samo jedan od virusa”, kaže Saša Tričković, osnivač i direktor kompanije Neomedika.

“Za nekih sat i po vremena se dobije rezultat, pouzdanost je skoro stoprocentna”, naglašava Todorovska Rašić.

Da bi neka laboratorija, bilo državna ili privatna, mogla da testira Naisa testom, mora da ima i aparat, a oni ih snabdevaju u reagensima.

N1: Ako neko od nas želi da uradi ovaj test – gde treba da ode?

“Za sada samo Beograd i Novi Sad. Najčešće pacijenti dođu i bukvalno pitaju da li imaju ‘onaj Naisa test”, kaže Tričković.

Pošto testovi na kovid-19 još nisu bili razvijeni, propustili su javnu nabavku koju je Srbija, po početku epidemije raspisala, ali puno očekuju na narednoj sledeće godine. A, u Nišu, gde su testovi nastali, ima indicija da će neke laboratorije uvesti Naisa sistem. Ne zna se precizno kada.

By | 2020-12-02T14:06:34+00:00 December 2nd, 2020|newsletter|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment